Inspirująca historia Edwarda Hughesa

Drogi Czytelniku,

Jesteś licealistą? Stosuj mapy myśli, aby dostać się na wymarzoną uczelnię!!!

Jesteś studentem? Stosuj mapy myśli, aby niewiele siedząc nad książkami mieć czas na sport i udział w życiu studenckim (m.in., działalność w organizacjach).

Moi dwaj synowie rozpoczęli studia na Politechnice Wrocławskiej. Zachęcam ich, aby wzięli sobie do serca niezwykle inspirującą historię ucznia, a potem studenta Edwarda Hughesa (opisaną w książce Tony’ego  Buzana „Rusz głową”). Opowiadam ją na wszystkich szkoleniach z technik szybkiego uczenia się dla uczniów, studentów i nauczycieli. Ojciec Edwarda nauczył się stosowania map myśli. Przekazał tę umiejętność swojemu synowi. Edward to zastosował. Dzięki temu z trójkowego ucznia stał się prymusem, dostał się na prestiżową uczelnię i był studentem wyróżniającym się pod każdym względem. Dzięki stosowaniu na co dzień map myśli poświęcając na uczenie się niewiele  czasu dostawał wysokie oceny. Równocześnie aktywnie uprawiał sport,  działał w organizacji studenckiej i podróżował po świecie.

Mapy myśli są bardzo ważne dla licealisty i studenta.  Słuchając  lekcji lub wykładu zapisuj tylko słowa kluczowe i układaj z nich mapę. Po powrocie do domu przerysuj mapę myśli – uzupełniając ją o to, co jeszcze pamiętasz, a czego nie zdążyłeś zanotować. Dodaj rysunki. Gotową mapę myśli  wepnij do skoroszytu  (do każdego przedmiotu załóż osobny skoroszyt), a skoroszyt włóż  do segregatora. W ten sposób zacząłeś tworzyć swój Osobisty Magazyn Wiedzy. Przed kartkówką lub kolokwium  przejrzyj mapy myśli z zakresu którego dotyczy sprawdzian i w ciągu pół godziny jesteś znakomicie przygotowany. To samo przed egzaminem.

Aby jeszcze bardziej zachęcić cię do stosowania na co dzień map myśli, opowiem ci historię. Pracowałem w Akademii Umiejętności Atlas w Nadarzynie pod Warszawą. Na jednym ze szkoleń uczyłem doradców technicznych firmy Atlas stosowania map myśli. Na to szkolenie przyszedł mój szef, rektor Akademii Krzysztof Milczarek. To, co mówiłem o mapach myśli trafiło mu do przekonania.  Zaczął je stosować przy pisaniu artykułów z zakresu fizyki budowli dla czasopism. Powiedział mi potem tak: Panie Filipie, przedtem napisanie artykułu zajmowało mi trzy dni. Teraz robię to inaczej. Wykonuję mapę myśli, która zawiera plan artykułu. W ten sposób mam zaplanowane, co ma być w tym artykule i w jakiej kolejności. Wykonanie mapy myśli zajmuje mi pół godziny. Potem siadam do komputera i piszę artykuł. W sumie wszystko mieści się w trzech godzinach!!!

Złota myśl Filipa:

Stosuj techniki, które oszczędzają twój czas. Zaoszczędzony czas możesz poświęcić na sport, turystykę, spotkania z przyjaciółmi i spełnianie marzeń. 

PS 1. Przykłady map myśli poznasz w następnych odcinkach.

PS 2. Książka „Trening mózgu licealisty i studenta” to nowa, zmieniona i uzupełniona wersja mojej książki „Jak uczyć się szybko i skutecznie”, która zdobyła dużą popularność wśród czytelników. (Nakład tej pierwszej książki jest wyczerpany.)  


1 831 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.