Oblicza stresu

Stres ma dwa oblicza. Jedno groźne i niszczące, powodujące zawały serca, wrzody żołądka, depresje, kłótnie i konflikty. Drugie twórcze, mobilizujące, wyzwalające energię, zapał do pracy i życia, entuzjazm i wytrwałość. Wybierz to drugie. Wybór naprawdę należy do ciebie

Trzy kroki

Kiedy myślisz o stresie, popełniasz często dwa podstawowe błędy:

  • Postrzegasz stres jako zjawisko wyłącznie negatywne,
  • Koncentrujesz się na „walce” ze stresem rozumianej jako likwidowanie lub łagodzenie jego negatywnych objawów.

Najkrótsza definicja stresu brzmi: Stres to stan napięcia organizmu. Jest to definicja neutralna. Napięcie samo w sobie nie jest ani dobre ani złe. Stres ma dla ciebie takie znaczenie, jakie ty sam mu nadasz: pozytywne lub negatywne. Nadajesz znaczenie stresowi poprzez swoją interpretację tego zjawiska, poprzez własną postawę wobec niego.

Transformując i odpowiednio ukierunkowując energię zawartą w stresie można go wykorzystać dla swojego dobra; dlatego w książce jest mowa o radzeniu sobie ze stresem, a nie o walce ze stresem.

Strategia działania

  1. Znajdź dla siebie optymalny poziom stresu,
  2. Rozwiąż problemy, które cię niepokoją,
  3. Zrelaksuj się.

Znajdź dla siebie optymalny poziom stresu!

Ludzie różnią się temperamentem i odpornością psychiczną, dlatego jeden jest w swoim żywiole wśród napięć, niebezpieczeństw, różnorodności zajęć, podczas gdy drugi funkcjonuje optymalnie w warunkach spokoju, wyciszenia i koncentracji na jednym zadaniu. Znajdź dla siebie taki sposób na życie, który zapewni optymalny dla ciebie poziom stresu. Za mało stresu to nuda, rozleniwienie, brak bodźców do rozwoju i zdobywania szczytów. Zbyt wiele stresu – to niepokój, nerwowość, napięcie, rozdrażnienie, poczucie, że sytuacja wymyka się spod twojej kontroli, a czasem ból głowy, bezsenność i inne dolegliwości. Stres optymalny, w sam raz dla ciebie, zmobilizuje cię do działania, wyzwoli twój wewnętrzny potencjał i pozwoli ci z podniesioną głową, z uśmiechem iść naprzód.

Rozwiąż problemy, które cię niepokoją.

Nękający człowieka niepokój i napięcie psychiczne często wynika z problemów, jakie przed nimi stoją. Nieumiejętne ich rozwiązywanie prowadzi do błędnych decyzji, a popełnione błędy stają się źródłem strat, porażek i związanych z tym udręk.

Rozwiązywania problemów można się nauczyć. Od kogo? Najlepiej od menedżerów. To oni przecież są grupą umiejącą działać najbardziej skutecznie, a uczą się – na szkoleniach i treningach – od najlepszych specjalistów. Techniki rozwiązywania problemów i podejmowania decyzji zaliczane do postawionych umiejętności menedżerskich, można zaadaptować do potrzeb zwykłego człowieka i do problemów, z którymi boryka się każdy w codziennym życiu. Otrzymamy w ten sposób techniki zarządzania samym sobą, swoim życiem.


0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.