Oblicza stresu
Stres ma dwa oblicza. Jedno groźne i niszczące, powodujące zawały serca, wrzody żołądka, depresje, kłótnie i konflikty. Drugie twórcze, mobilizujące, wyzwalające energię, zapał do pracy i życia, entuzjazm i wytrwałość. Wybierz to drugie. Wybór naprawdę należy do ciebie
Trzy kroki
Kiedy myślisz o stresie, popełniasz często dwa podstawowe błędy:
- Postrzegasz stres jako zjawisko wyłącznie negatywne,
- Koncentrujesz się na „walce” ze stresem rozumianej jako likwidowanie lub łagodzenie jego negatywnych objawów.
Najkrótsza definicja stresu brzmi: Stres to stan napięcia organizmu. Jest to definicja neutralna. Napięcie samo w sobie nie jest ani dobre ani złe. Stres ma dla ciebie takie znaczenie, jakie ty sam mu nadasz: pozytywne lub negatywne. Nadajesz znaczenie stresowi poprzez swoją interpretację tego zjawiska, poprzez własną postawę wobec niego.
Transformując i odpowiednio ukierunkowując energię zawartą w stresie można go wykorzystać dla swojego dobra; dlatego w książce jest mowa o radzeniu sobie ze stresem, a nie o walce ze stresem.
Strategia działania
- Znajdź dla siebie optymalny poziom stresu,
- Rozwiąż problemy, które cię niepokoją,
- Zrelaksuj się.
Znajdź dla siebie optymalny poziom stresu!
Ludzie różnią się temperamentem i odpornością psychiczną, dlatego jeden jest w swoim żywiole wśród napięć, niebezpieczeństw, różnorodności zajęć, podczas gdy drugi funkcjonuje optymalnie w warunkach spokoju, wyciszenia i koncentracji na jednym zadaniu. Znajdź dla siebie taki sposób na życie, który zapewni optymalny dla ciebie poziom stresu. Za mało stresu to nuda, rozleniwienie, brak bodźców do rozwoju i zdobywania szczytów. Zbyt wiele stresu – to niepokój, nerwowość, napięcie, rozdrażnienie, poczucie, że sytuacja wymyka się spod twojej kontroli, a czasem ból głowy, bezsenność i inne dolegliwości. Stres optymalny, w sam raz dla ciebie, zmobilizuje cię do działania, wyzwoli twój wewnętrzny potencjał i pozwoli ci z podniesioną głową, z uśmiechem iść naprzód.
Rozwiąż problemy, które cię niepokoją.
Nękający człowieka niepokój i napięcie psychiczne często wynika z problemów, jakie przed nimi stoją. Nieumiejętne ich rozwiązywanie prowadzi do błędnych decyzji, a popełnione błędy stają się źródłem strat, porażek i związanych z tym udręk.
Rozwiązywania problemów można się nauczyć. Od kogo? Najlepiej od menedżerów. To oni przecież są grupą umiejącą działać najbardziej skutecznie, a uczą się – na szkoleniach i treningach – od najlepszych specjalistów. Techniki rozwiązywania problemów i podejmowania decyzji zaliczane do postawionych umiejętności menedżerskich, można zaadaptować do potrzeb zwykłego człowieka i do problemów, z którymi boryka się każdy w codziennym życiu. Otrzymamy w ten sposób techniki zarządzania samym sobą, swoim życiem.
0 Komentarzy